На жаль, під час карантину збільшились випадки порушень у трудових відносинах на підприємствах. Розберемося, як  можна захистити свої права під час карантину, коли роботодавець їх порушує.

Які зміни у трудовому законодавстві через карантин?

Нагадаємо, у березні уряд ухвалив закон, який вносить зміни у трудові відносини під час карантину.

Так, у Кодексі законів про працю внесли норми, які дозволяють встановлювати для працівників гнучкий режим робочого часу, який встановлюють за погодженням між працівником і керівником.

Спершу варто ознайомитися із наказом про дистанційну роботу, який можна отримати добровільно від керівництва. У випадку відсутності такого наказу –  працівники повинні працювати за звичайним режимом роботи.

Крім того,  під час укладення трудового договору про дистанційну роботу, трудовий договір обов’язково укладається письмово.

Зауважимо, що у разі виникнення недорозумінь на пдприємстві, Ви можете звернутися до Головного управління Держпраці у Херсонській області за безкоштовною консультацією, або до юристів Безоплатної правової допомоги. 

Крім того, карантин тепер є підставою для допомоги з часткового безробіття. Так, люди, які втратили роботу, отримають статус безробітного відразу після подання заяви й допомогу з безробіття призначають із першого дня реєстрації. Усе це можна оформити дистанційно, а раніше було потрібно протягом 7 днів проводити співбесіди з роботодавцями та відвідувати центр зайнятості.

Чи можуть мене відправити у відпустку без збереження заробітної плати не за своїм бажанням?

Відпустка без збереження зарплати − це те явище, з яким чи не найчастіше стикаються працівники під час карантину.

Втім, якщо ви не напишете заяву на таку відпустку, відправити вас у неї не мають жодного права.

Чи можуть мене примусити звільнитися через карантин?

Зауважимо, карантин не є підставою для звільнення: звільнити працівника можуть лише через прогул, скорочення, невідповідність займаній посаді − тобто за визначених законом підстав.

Так, якщо вас змушують звільнитися за власним бажанням, ви можете відмовитися від цього, та повідомити своєму роботодавцю, що звільнення під час карантину незаконне. Отже, загрожує штрафом від 34 до 51 тисячі грн. або позбавленням права обіймати певні посади до 3 років чи виправними роботами до двох років (за статтею 172 Кримінального кодексу). 

Однак, якщо ситуація з роботодавцем загострюється, варто викликати правоохоронців, які повинні зафіксувати порушення і внести інформацію у реєстр досудових розслідувань.

За статтею 116 Кодексу Законів про працю усі належні суми (зарплата, відпускні) виплачуються у день звільнення. Якщо ж цього не зробили, можна звернутися до суду, і в перспективі отримати й належні суми, і компенсацію.

Чи має право роботодавець скоротити мені зарплату?

Зниження заробітної плати можливе лише в разі зміни істотних умов праці, про що працівник має бути повідомлений за два місяці. Очевидно, що фізично під час карантинних заходів легально знизити рівень зарплати неможливо − подібні зміни набирають чинність лише через два місяці.

Проблема виникає, якщо зарплата «сіра» або «чорна», але вихід є – зарплати «у конвертах» є порушенням трудового та податкового законодавства. У цьому випадку убезпечити себе можна повідомивши, що ви маєте намір звернутися до Державної служби з питань праці та Державної фіскальної служби з приводу тих самих «конвертів».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *